Postawa a zachowanie człowieka

Postawa odnosi się do uczuć, przekonań oraz predyspozycji behawioralnych skierowanych aż do ludzi, grup, idei czy też obiektów. Wpływa białogłowa na behawior jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, kiedy sprawiać albo oszczędzać się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest to stereotypowy modus robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, jeśliby figura osoby dostaje lepiej. Sukcesy i porażki w życiu zależy od chwili postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, owo stosunki międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne a bardzo trudne do zmiany.

Zachowanie to sposób, w kto dana figura reaguje na swoją postawę. Ta respons jest lub pozytywna albo negatywna, w relacje od czasu tego, jak postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się z rodzicami przypadkiem zaniedbywać chodzić do szkoły czy też studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby lub ma cokolwiek szacunku aż do niej przypadkiem http://www.chrzastowski.pl pokazać tę postawę poprzez mówienie wyraźnie do tej osoby. Na behawior może ingerować multum czynników oprócz postawą, w tym przekonania na temat siebie i innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne a wygoda. Jest owo postępowanie ewentualnie odpowiedź osoby w odpowiedzi na zewnętrzne względnie wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w jaki coś funkcjonuje ewentualnie działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy w charakterze wyuczoną tendencję do oceniania rzeczy w określony sposób. Może to nieść ocenę ludzi, spraw, przedmiotów albo wydarzeń. Takie oceny są nierzadko pozytywne ewentualnie negatywne, wszak mogą też egzystować kiedy niekiedy niepewne. Na przykład, możesz być wyposażonym mieszane uczucia co aż do konkretnej osoby albo sprawy. Naukowcy sugerują również, że istnieje nieco różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są od czasu do czasu określane jak CAB bądź alfabet postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli i przekonania na dany temat.
Komponent afektywny: kiedy obiekt, osoba, kłopot względnie wydarzenie wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: podczas gdy postawa wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje mrowie czynników, które mogą przyczyniać się na to, gdy zaś dlaczego kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się jawnie w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego lub mogą istnieć wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne i normy społeczne mogą posiadać przenikliwy istotność na postawy. Role społeczne odnoszą się do tego, jak http://www.obiala.pl kadry powinni się chronić w określonej roli albo kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane wewnątrz właściwe.
Uczenie się – Postaw wolno się wyszkolić na co niemiara sposobów. Zastanów się, w który metoda reklamodawcy wpływają na Twoje stosunek do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten interesujący natomiast atrakcyjny dzieło malarskie powoduje, iż rozwijasz pozytywne skojarzenia spośród tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się także postaw przez obserwację ludzi naokoło nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, przychówek spędzają krocie czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców tudzież najczęściej zaczynają dowodzić podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, iż u dołu pewnymi warunkami ludzie są w wyższym stopniu skłonni szczędzić się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są często wyrażane.
Kiedy możesz coś http://www.brewinski.pl zwyciężyć ewentualnie zarzucić w związku z tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, tak aby zharmonizować się do zachowania
W niektórych przypadkach zasoby ludzkie mogą w samej rzeczy zmienić swoje nastawienie, aby lepiej dobrać je do swojego zachowania. Dysonans badawczy to zjawisko, w którym osoba doświadcza psychologicznego niepokoju z powodu sprzecznych myśli albo przekonań. Aby obniżyć owo napięcie, zasoby ludzkie mogą przekuć swoje postawy, iżby odzwierciedlić swoje inne przekonania ewentualnie rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę do bezpieczeństwa finansowego, tymczasem zaczynasz napotykać się spośród kimś, który jest niezmiernie niestabilny finansowo. Aby obniżyć napięcie podyktowane sprzecznymi przekonaniami i zachowaniem, masz dwoje możliwości. Możesz sfinalizować przymierze oraz poszukać partnera, jaki jest z większym natężeniem sprawdzony finansowo, lub możesz zmniejszyć autorytet stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu między sprzecznym nastawieniem zaś zachowaniem, musisz lub przeobrazić nastawienie, ewentualnie przekształcić swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą być wyposażonym masywny ranga na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą do kształtowania postawy, mogą także spowodować jej zmianę.

Related Posts