Postawa i zachowanie człowieka

Postawa odnosi się do uczuć, przekonań zaś predyspozycji behawioralnych skierowanych do ludzi, grup, idei ewentualnie obiektów. Wpływa pani na zachowanie jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, kiedy sprawiać ewentualnie szczędzić się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest to oklepany tryb robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, gdyby figura osoby dostaje lepiej. Sukcesy i porażki w życiu zależy odkąd postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, to stosunki międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne tudzież wybitnie trudne aż do zmiany.

Zachowanie owo sposób, w który dana figura reaguje na swoją postawę. Ta oddźwięk jest ewentualnie pozytywna czy też negatywna, w stosunki odkąd tego, gdy postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się z rodzicami przypadkiem bimbać chodzić aż do szkoły albo studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby czy też ma mało szacunku aż do niej prawdopodobnie http://www.chrzastowski.pl przedstawić tę postawę na krzyż mówienie w detalach aż do tej osoby. Na behawior przypadkiem mieszać się dużo czynników wyjąwszy postawą, w tym przekonania na myśl siebie i innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne a wygoda. Jest owo ruch albo oddźwięk osoby w odpowiedzi na zewnętrzne bądź wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w który cokolwiek funkcjonuje bądź działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy jak wyuczoną tendencję aż do oceniania rzeczy w wyraźny sposób. Może to mieścić ocenę ludzi, spraw, przedmiotów bądź wydarzeń. Takie oceny są nierzadko pozytywne względnie negatywne, niemniej jednak mogą również egzystować od czasu do czasu niepewne. Na przykład, możesz mieć mieszane uczucia co aż do konkretnej osoby lub sprawy. Naukowcy sugerują również, iż istnieje parę różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są kiedy niekiedy określane jak CAB czy też alfabet postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli tudzież przekonania na ustalony temat.
Komponent afektywny: gdy obiekt, osoba, rafa bądź wydarzenie wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: jak figura wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje masa czynników, które mogą przyczyniać się na to, jak oraz czemu kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się bez ogródek w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego względnie mogą egzystować wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne a normy społeczne mogą dysponować prawdziwy ranga na postawy. Role społeczne odnoszą się do tego, kiedy http://www.obiala.pl ręce do pracy powinni się ochraniać w określonej roli ewentualnie kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane w środku właściwe.
Uczenie się – Postaw wolno się nauczyć na moc sposobów. Zastanów się, w kto strategia reklamodawcy wpływają na Twoje postępowanie aż do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten atrakcyjny tudzież przyciągający dzieło malarskie powoduje, że rozwijasz pozytywne skojarzenia z tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się także postaw na skroś obserwację ludzi około nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, iż rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, czereda spędzają masa czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców i na ogół zaczynają wytaczać argumenty podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, iż poniżej pewnymi warunkami zasoby siły roboczej są z większym natężeniem skłonni zachowywać się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są w wielu przypadkach wyrażane.
Kiedy możesz coś http://www.brewinski.pl wygrać lub zarzucić w związku z tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, by zharmonizować się aż do zachowania
W niektórych przypadkach ręce do pracy mogą naprawdę dokonać zmiany swoje nastawienie, aby lepiej przykroić je do swojego zachowania. Dysonans badawczy owo zjawisko, w którym postać doświadcza psychologicznego niepokoju z powodu sprzecznych myśli względnie przekonań. Aby zmniejszyć owo napięcie, zasoby siły roboczej mogą przeistoczyć swoje postawy, tak aby odzwierciedlić swoje inne przekonania lub rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę aż do bezpieczeństwa finansowego, wszak zaczynasz napotykać się z kimś, jaki jest nadzwyczaj chwiejący się finansowo. Aby zmniejszać się prąd spowodowane sprzecznymi przekonaniami oraz zachowaniem, masz dwoje możliwości. Możesz doprowadzić do końca koalicja a poszukać partnera, który jest bardziej bezpieczny finansowo, czy też możesz zmniejszyć ważność stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu pośrodku sprzecznym nastawieniem zaś zachowaniem, musisz względnie przekształcić nastawienie, ewentualnie przekuć swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą posiadać potężny znaczenie na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą do kształtowania postawy, mogą i spowodować jej zmianę.

Related Posts