Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

Mamy XXI wiek i zdajemy sobie sprawę z ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje multum kryzysów, które przyczyniają się do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna produkcja odpadów nieulegających biodegradacji, brak odpowiedzialnego zarządzania odpadami tudzież recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu niezwykłe zdarzenie w BBC News… lista ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero niedawno (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy kierować uwagę na nasze entourage i eksplorować docenić doniosłość człowieka oraz jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są wciąż w toku. Jednak pośród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, iżby okroić nasze problemy, „recykling naszych odpadów oraz zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego również produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego spośród recyklingu są oczywistym wyborem, kto przypuszczalnie http://www.zuchowicz.eu wymienić różne niezrównoważone natomiast kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne obecnie od chwili jakiegoś czasu, od lat 50. ubiegłego wieku, natomiast kształtny się tanie i przyjazne w celu środowiska.

Obecnie brystol jest wykorzystywana w wielu branżach, od chwili opakowań po budownictwo, natomiast jest szczególnie znana ze swojej wytrzymałości a integralności strukturalnej, oraz i umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem w celu przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – prawdopodobnie być znowu wykorzystana bądź poddana recyklingowi w relacje od momentu potrzeb

Niedrogi – w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość natomiast brak elastyczności – biegłość do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, żeby nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie tudzież przemysłowych operacjach nawijania. W układy od czasu zastosowania i funkcji, aż do której są używane, tekturowe rdzenie zaś tuby mogą stanowić zaprojektowane tak, żeby utrzymywać się http://www.kacperek.eu konieczny rozmiar, siła oraz jedność dla wielu zastosowań przemysłowych natomiast budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze do 2010 roku używanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to z faktu, że potęga papieru ulega pogorszeniu pod wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego używanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, na skutek wybitnie wydajnej i pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera spośród 2014 roku, jesteśmy teraz w stanie fabrykować tekturowe tuby, które są nie bez przyczyny zabezpieczone nim przenikaniem wilgoci. Ta technika pozwoliła na eksploatacja tektury do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność oraz hart strukturalną, które spełniają wymagania a pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują w tym momencie szerokie http://www.wyroba.eu zastosowanie w projektowaniu tymczasowych lub półtrwałych konstrukcji, takich jak przestrzenie wystawiennicze natomiast rozrywkowe, domy, schroniska, tudzież nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym odkąd lat 50-tych XX wieku, po największej części do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są także tradycyjnie używane aż do poziomego deskowania mostów zaś podobnych konstrukcji.

Chociaż w tej chwili dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na opcja ich recyklingu i zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów natomiast rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co może dać możliwość budowę tanich natomiast zrównoważonych konstrukcji. Może to potencjalnie spełnić wymagania światowe zapotrzebowanie na tanie branża budowlana mieszkaniowe oraz konstrukcje.

Related Posts